A levegővédelmi engedélyeztetés fontos időpontjai, mérföldkövei, határidői

A pontforrás Engedélyeztetéshez kapcsolódóan több mérföldkő és határidő van meghatározva a jogszabályokban, ebben cikkben ezeket mutatom be.

A pontforrások engedélyeztetéséhez kapcsolódóan több mérföldkő és határidő van meghatározva a jogszabályokban, amiket alkalmazni szükséges az engedélyeztetés és a mérés során. Ezeket összefoglalom ebben a cikkben.

 

Milyen előírások, határidők tartoznak a pontforrások méréshez?

A pontforrások mérését a hatóság felé be kell jelenteni, minimum 15 nappal a korábban, hogy szükség esetén a hatóság is részt tudjon venni mérésen. Ez a legtöbb esetben egy adminisztratív feladat, de volt már rá példa, hogy a hatóság részt kívánt venni a mérésen, megjelent a mérés során.

A mérés elvégzését követően 30 napon belül szükséges az elkészített jegyzőkönyvet benyújtani az illetékes környezetvédelmi hatóság részére. Ha az engedélyeztetéshez kapcsolódott a mérés, akkor az engedélykérelmi dokumentációval együtt kerül benyújtásra a jegyzőkönyv. Sok hatóságnál már gyakorlat az, hogy az éves levegővédelmi jelentéssel (LM-bevallással) együtt, a mérési jegyzőkönyvet is be kell küldeni.

 

Mik a levegővédelmi engedélyeztetés mérföldkövei, határidejei?

A pontforrások levegőtisztaság-védelmi létesítési engedélyét legfeljebb 2 évre adják ki. Amely időszak alatt kell kialakítani a technológiát, a szükséges pontforrást, a szabványos mérőhelyet. Továbbá ezen időszak alatt szükséges elvégezni az akkreditált mérést és a benyújtani az üzemeltetési engedély kérelmet.

A pontforrások levegőtisztaság-védelmi üzemeltetési engedélyét 5 évre adják ki. Az engedély lejárta előtt 1-2 hónappal, pontosabban 2-3 hónappal már érdemes elindítani az engedélyeztetési eljárást.

A hatóságoknak 60 napja van a benyújtott engedélykérelmek elbírálására és az engedély kiadására, amely időszakban nem tartozik bele a kapcsolattartás és a hiánypótlásra fordított idő. Azonban tapasztalataink alapján a legtöbb esetben rövidebb idő alatt adja ki a levegőtisztaság-védelmi üzemeltetési engedélyt. Az engedélyek kiadásának határideje csökkenthető, ha teljeskörű dokumentáció kerül átadásara a környezetvédelmi hatóság részére és így, nem kerül kiírásra hiánypótlás.

 

Az adatszolgáltatáshoz kapcsolódó határidők

Ha az üzemeltetett technológiában, annak berendezéseiben, ponforrás méreteiben, kibocsátott légszennyezőanyagaiban változás történt, akkor a LAL adatlap kitöltését 8 napon belül szükséges elvégezni és be kell nyújtani a hatóság részére. Ez legtöbb esetben a levegővédelmi engedélyeztetéssel vagy az engedély módosításával egy időben történik.

Az éves adatszolgáltatást, az LM adatlapokat évente ki kell tölteni, amelyeket a tárgyévet követő év március 31-ig kell megküldeni az illetékes környezetvédelmi hatóság részére az OKIRkapu felületen keresztül.

 

A levegőterhelési díjhoz kapcsolódó határidők és kötelezettségek

A meghatározott légszennyezőanyagok után levegőterhelési díjat (LTD) kell fizetni, amely környezetterhelési díj egyik változata. Ezt a díjat a tárgynegyedévet követő harmadik hónap 31. napjáig kell befizetni, valamint az adatszolgáltatást (xx50-es adatlap segítségével) is meg kell tenni a kötelezettségről és teljesítésről. Korábban nem lehet benyújtani az adatlapokat, mert akkor a rendszer visszautasítja a befogadást. A levegőterhelési díj befizetéseket negyedévet követően szükséges megtenni.

 

Engedélykérelemhez szükséges adatok

Jogszabály határozza meg a pontforrás levegővédelmi engedélykérelem tartalmi követelményeit, melyek teljesítéséhez adatszolgáltatásra van szükség a szervezet részéről.

Milyen a szabványos mérőhely és hogyan kell kialakítani?

Pontforrás mérés során egy szabványos mérőhelyet szükséges kialakítani, amely követelményeit az alábbi cikkben foglalom össze.

Környezetvédelmi hatóságok elérhetőségei

A környezetvédelmi hatóságok elérhetőségei szükségesek a pontforrásokhoz kapcsolódó feladatok elvégzéséhez.

Mit kell tudni az akkreditált mérésről?

Az akkreditált mérés kell elvégezni a pontforrás légszennyező anyag kibocsátásának ellenőrzésére, amelyet akkreditált szervezet végezhet el.