A vonatkozó kormány rendelet egyik melléklete határozza a pontforrás levegővédelmi engedély tartalmi követelményeit, melyek teljesítéséhez adatszolgáltatásra van szükség az engedélyköteles szervezettől vagy a telephely megbízottjától.
Miért szükséges adatokat kérnünk a levegővédelmi engedély megszerzése érdekében?
A 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet 5. melléklete határozza meg a levegőtisztaság-védelmi engedély kiadása érdekében benyújtandó engedélykérelmi dokumentáció tartalmi követelményeit. A meghatározott adatok jelentős része csak az engedélyköteles szervezetnél érhetők el, így ezek rendelkezésre bocsátása szükséges.
Milyen adatok találhatóak a kiadott levegővédelmi engedélyben?
A levegővédelmi engedélykérelmi dokumentáció elkészítése során vannak olyan általános adatok, melyeknek birtokában vannak az engedélyköteles szervezetek, akár a tudtuk nélkül. Ilyen adatok az alábbiak:
- Engedélyköteletes/ Üzemeltető neve, székhelye
- Telephely megnevezése, címe, hrsz-a
- Üzemeltető KÜJ, KTJ száma
- Pontforrás(ok) száma, megnevezése
- Használt technológia száma, megnevezése
- Pontforrás magasság (m), kibocsátási keresztmetszet (m2)
- Pontforrások berendezései (megnevezés, típus, teljesítmény (kW, m3/h))
Ezek az adatokat megtalálhatóak a korábban kiadott levegőtisztaság-védelmi engedélyben és annak mellékletében, ill. az OKIR kapuról letölthető LAL adatlapon is szerepelnek. Ezeket a dokumentumok előzetesen elkérjük az engedélyköteles szervezettől, még az ajánlat adásnál, ezzel pontosítva a vizsgálandó pontforrások és légszennyezeő anyagok körét, továbbá gyorsítva a későbbi engedélyeztetési folyamatot.
Ha az engedélyköteles szervezetnek már meglévő pontforrása van, amelynek a levegővédelmi engedélyét hosszabbítani szeretnék, akkor előzetesen bekérjük a korábbi akkreditált jegyzőkönyvet, amelyben fontos információk vannak a légszennyező anyagok koncentrációjáról.
Milyen adatok szükségesek a levegővédelmi engedélyeztetés során a szervezettől?
A levegővédelmi engedélyeztetés során vannak olyan adatok, amelyek nem szerepelnek a kiadott engedélyben, így ezeket az üzemeltetőtől szükséges bekérnünk. Ezeket az adatok az engedélyköteles pontforrás technológiája és annak működésé/ használata/ termelése befolyásolja.
Ha az engedélyköteles szervezetnek már meglévő pontforrása van, aminek levegővédelmi engedélyét hosszabbítani kívánják, sok esetben előzetesen megküldik részünkre a korábbi akkreditált jegyzőkönyvet és az engedélykérelmi dokumentumot (azon belül a hatásterület lehatárolást). A korábbi engedélyeztetés során benyújtott dokumentumok fontos adatokat tartalmaznak, melyek megkönnyíthetik az adategyeztetés és felgyorsítják az engedélyeztetési folyamatot.
Az engedélyköteles pontforrás engedélyeztetése során be kell nyújtani az illetékes környezetvédelmi hatóság felé a hatásterület lehatárolást, melyhez szükséges az engedélyköteles pontforrás GPS/ EOV koordinátája. Ez a koordináta a korábbi engedélykérelmi dokumentációban megtalálható vagy Google térkép segítségével megjelölhető.
Meglévő pontforrások esetén az adatok szükségesek:
- Technológia rövid ismertetése
- Pontforrás technológiájának rövid ismertetése
- Tavalyi évi alatt felhasznált anyagok megnevezéseit, mennyiségei (darabszám vagy csomag, kg vagy tonna)
- Tavalyi évi alatt elkészült termékek/ anyagok (kész termékek darabszáma) megnevezéseit, mennyiségei
- Tüzelés technológia (kazánok) esetén a tavalyi évi tüzelőanyag fogyasztás
Új pontforrás esetén becsült adatokra van szükség a technológi várható teljesítménye alapján.
Miért érdemes szakértői segítséget kérni a levegővédelmi engedélyeztetés adataival kapcsolatban?
A levegővédelmi jogosultsággal rendelkező szakértő rendelkezik azzal a szakértelemmel, tudással, tapasztalattal, ami szükséges a fent felsorolt adatgyűjtéshez és azok értékelésével el tudja készíteni az engedélykérelmi dokumentációt.
Adatigénylő lapunk itt letölthető.